Oʻzbekiston Shaxmat Federatsiyasi – mamlakat shaxmatchilarini birlashtiruvchi nodavlat notijorat tashkilot. 1996-yil mart oyida tashkil etilgan bo‘lib, uning oliy boshqaruv organi har to‘rt yilda kamida bir marta o‘tkaziladigan konferensiyadir. Konferensiya federatsiya nizomini tasdiqlaydi, prezidentni saylaydi yoki ozod qiladi hamda muhim masalalarni hal qiladi. Federatsiya butun mamlakat bo‘ylab havaskor va professional shaxmatchilarni birlashtiradi. 2023-yil 13-iyunda O‘zbekiston Prezidenti shaxmatni ommalashtirish va rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi PQ-347-sonli farmonni imzolab, federatsiyani asosiy ijrochi etib tayinladi. Abu-Dabida bo‘lib o‘tgan "Asian Chess 2023" sammitida O‘zbekiston Shaxmat Federatsiyasi uchta mukofotga sazovor bo‘ldi, jumladan, Hindistonning Chennai shahrida bo‘lib o‘tgan 44-Jahon Shaxmat Olimpiadasidagi g‘alaba uchun "Eng yaxshi milliy jamoa" unvonini oldi. Shuningdek, Naxchivonda (Ozarbayjon) o‘tkazilgan Jahon Yoshlar Shaxmat Olimpiadasida qo‘lga kiritilgan kumush medal bilan taqdirlandi, Nodirbek Abdusattorov va Javohir Sindarov esa Gollandiyadagi Tata Steel Chess 2023 musobaqasida "Tour d’Or" ("Oltin minora") mukofotini oldilar.