Ushbu musobaqada dunyoning 12 nafar kuchli shaxmatchisi ishtirok etadi. Hozirgacha 11 shaxmatchi ma’lum bo‘lib ulgurgan, so‘nggi ishtirokchi esa bugun nokaut tizimidagi musobaqada aniqlanadi. Kecha 16 xalqaro grossmeyster yagona yo‘llanma uchun bahsga kirishdi. Afsuski, saralashning birinchi bosqichidayoq yosh grossmeysterlarimiz Nodirbek Abdusattorov va Javohir Sindarov raqiblariga imkoniyatni boy berib, mukofot jamg‘armasi 660 000 AQSH dollarini tashkil etuvchi “Freestyle Chess Grand Slam Tour” turniri finaliga yo‘l ola olishmadi.
Наши шахматисты начали свое выступление на Чемпионате мир
Shaxmatchilarimiz Jahon chempionatidagi ishtiroklarini boshlashdi.
Chempionatning standart yo‘nalishi 11 turdan iborat bo‘lib, ishtirokchilarga 90 daqiqa va har yurishga 30 soniya vaqt nazorati belgilanadi. Ushbu jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasining 11 nafar shaxmatchisi qatnashmoqda. O‘g‘il bolalar o‘rtasidagi 1-turda grossmeysterimiz Muhiddin Madaminov oq donalarda o‘ynagan bo‘lsa-da, hindistonlik Vedant Nagarkatt bilan durangga rozi bo‘ldi. Muhammadzohid Suyarov qora donalar bilan ispaniyalik Roberto Florinni mag‘lub etdi. Asrorjon Omonov va Miraziz Matyoqubov ham dastlabki turda g‘alaba qozonishdi.
Нодирбек Абдусатторов подписал контракт с известным киберспортивным клубом.
06.03.2025
Nodirbek Abdusattorov mashhur kibersport klubi bilan shartnoma imzoladi.
Endilikda Nodirbek Abdusattorov, Uesli So va Aleksandr Bortnik ushbu Ukraina kibersport klubi safida o‘ynaydi. Jamoa ertaga boshlanadigan "Chessable Masters" onlayn turnirida qatnashadi. Musobaqaning mukofot jamg‘armasi 150 000 AQSH dollarini tashkil etadi. Eng yaxshi 12 nafar shaxmatchi 31-iyul – 3-avgust kunlari Ar-Riyodda o‘tadigan Esports World Cup musobaqasiga yo‘l oladi. Ushbu musobaqaning mukofot jamg‘armasi 1,5 million dollar bo‘ladi.
Джавохир Синдаров – победитель турнира Titled Tuesday.
05.03.2025
Javohir Sindarov Titled Tuesday turniri g‘olibi bo‘ldi.
O‘zbekistonlik shaxmatchilar har seshanba kuni o‘tkaziladigan Titled Tuesday onlayn turnirida muntazam ishtirok etishadi. Xushxabar! Navbatdagi Titled Tuesday turnirida Javohir Sindarov g‘olib bo‘ldi. U 11 ta imkoniyatdan 9,5 ochko jamg‘arib, qo‘shimcha ko‘rsatkichlarga ko‘ra 1-o‘rinni egalladi. Hindistonlik jahon chempioni Gukesh Dommaraju 2-o‘rinni, amerikalik Hikaru Nakamura esa 3-o‘rinni egalladi. Sindarov turnir davomida yana bir bor Magnus Karlsenga qarshi g‘alaba qozondi. U ushbu muvaffaqiyati uchun 1000 AQSh dollari mukofot oldi.