Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси Ченнай (Ҳиндистон) шаҳрида ўтказилган 44-шахмат олимпиадасининг 11-турида Голландия жамоасини мағлуб этиб, чемпион бўлди. 9-август куни бўлиб ўтган сўнгги учрашув 2,5:1,5 ҳисобида якунланди. 20 ёшли Нодирбек Ёқуббоев дастлаб мағлубиятга учраётганди, бироқ вазиятни ўнглаб, дурангга эришди.Ўзбекистонлик шахматчи 11 тур давомида беш ғалаба, олти дуранг қайд этди ва мағлубиятга учрамади (11 тадан 8 очко). 17 ёшли гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов ва дунёдаги энг кучли 10 нафар шахматчи қаторидаги 28 ёшли Аниш Гири ўртасидаги баҳс ҳам дуранг билан якунланди. Абдусатторов устунликка эга эди, ғалаба қозонса, у 2700+ рейтингли шахматчилар сафида бўлиши мумкин эди.
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети профессори Юрий Буряков шахмат тарихида муҳим кашфиёт қилди. 1990 йили у Самарқанднинг қадимий қисми – Афросиёбда олиб борилган қазилмалар давомида фил суягида ишланган 7 дона шахмат ҳайкалчасини топди. Бу, ҳозиргача топилган энг тўлиқ шахмат тўплами ҳисобланади. 1996 йили япон археологлари Ўзбекистон жанубидаги қадимий Далварзинтепа ҳудудида Кушон империяси даврига оид иккита ноёб шахмат ҳайкалчасини аниқлашди. Бу эса милоддан аввалги II асрдаёқ қадимий Ўзбекистонда шахмат ўйини мавжуд бўлганини англатади.